Buszmegállók
A Vízműsök között nagyon sok a bejáró tanuló és legalább olyan sok a kollégista. De még a helybeliek között is sokan utaznak helyi busszal. Tehát elmondható, hogy mindenki saját bőrén érzi az utazás kényelmét vagy éppen kényelmetlenségét. Nekem az utazásaim során már régen feltűnt a települések buszmegállóinak sokfélesége, változatossága, olykor egyedisége. Szakmámból kifolyólag tudom, hogy egy-egy ilyen kis létesítmény tervezésére sokszor neves építészeket kérnek fel, hogy ezzel is szebbé tegyék a település arculatát. Sajnos van ahol csak próbálnak a célnak megfelelő tetőfélét barkácsolni, több-kevesebb sikerrel. Így aztán ennek köszönhetően születnek a világban lehangoló, meghökkentő, érdekes és szép alkotások is vegyesen.
Ízelítőként néhány példa, milyen is lehet egy buszmegálló?
Lehet fából:
Lehet fémből:
Lehet falazott:
Lehet vasbeton:
Lehet keleties:
Lehet különleges:
Amikor ez a téma eszembe jutott, akkor úgy gondoltam, hogy érdemes felhívni a figyelmet ezekre az apróságnak tűnő de mégis sokszor komoly értéket hordozó kis építményekre, amelyeket nap-mint nap használunk, és sokszor elmegyünk mellette úgy hogy figyelembe se vesszük.
Hogy a leendő építészek érdeklődését felkeltsem, az osztályomban (14. B) hirdettem egy kis versenyt: akinek kedve van tervezzen egy buszmegállót. Érdemes volt, mert amint látható érdekes ötletek születtek:
Kövesdi Andrea Stephán Adrienn Zsibrita Dávid
Vass Benjámin Seprenyi Gergő
És a cikk végére (aki eddig elolvassa az megérdemli) egy játék: aki az alábbi tíz buszmegállóból legalább ötről helyesen megmondja, hogy hol található, az jelentkezzen nálam egy tábla csokiért.
Segítségképpen elmondom, hogy egy része közeli helyeken található, de van más megyéből is.
Török Antal