2019. január 17-én az Alföldvíz Zrt. jóvoltából öt diák és jómagam egy tanulmányi kiránduláson vehettünk részt, ahol az NKE Víztudományi Karára látogattunk el, Bajára. Már a városba érkezéskor megláthattuk a bajai halászléhez kötődő hatalmas bográcsot, így tudtuk, jó helyen vagyunk. Az egyetemen, Dr. Bíró Tibor dékán úr köszöntője után, végignézhettük a felsorakozott kiállítókat, akik az ország összes megyéjéből jelen voltak. Egy kellemes ebéd elfogyasztása után körbevezettek minket az egyetem területén, megnézhettük a hatalmas könyvtárat és a vízügyi laboratóriumot, ahol minden tanult dolgot/vizsgálatot apró modelleken be tudnak mutatni.
Bővebben... A Nők Lapja magazinban jelent meg a napokban az az írás, amelyben Lannert Judit oktatáskutató azt fejtegette, hogy mitől jó egy iskola a 21. században. Az iskolaválasztó mellékletben kitért a munkaerőpiaci viszonyokra, a tanulói készségekre és a fejlődés feltételeire. Cikkében rámutat arra, hogy az iskolaválasztás előtt álló diákoknak, valamint szüleiknek az érettségire és kompetenciamérési eredmények matematikára, szövegértésre szorítkozó abszolút értékeit felhasználó listák mellett érdemes olyanokat is böngészniük, ahol nem a teljesítmény szintje, hanem a fejlődés mértéke a releváns. Az ilyen komplex rangsorokban az iskolai klímát közvetetten mutató adatokat is figyelembe vették (pl. a lemorzsolódási, hiányzási, évismétlési számokat).
Bővebben... … akik értik is és szeretik is a matematikát, és kellően bátrak ahhoz, hogy tudásukat meg is mérettessék. Négy lelkes és bátor tizedikes (Csicsely Szabolcs 10. B, Jámbor Sándor 10. E, Pepó Dániel 10. B és Szakmári Szilárd 10. B) egy őszi napon elhatározta, hogy egy csapattá összeállva szerencsét próbálnak és beneveznek a 2018/19-es Bolyai Matematika Csapatversenybe. A verseny körzeti fordulójára január 11-én került sor a Dunától keletre eső „Hunnia” régióban. A szakgimnáziumok és szakközépiskolák kategóriában 32 csapat indult, melyen fiaink az előkelő 8. helyen végeztek.
Bővebben... Az egyik reggeli óránkon egyszer csak így szólt Hankó András tanár úr: „El szeretnélek vinni titeket az Alföldvíz Zrt. diszpécserközpontjába!” A figyelmünket egyből felkeltette a lehetőség, és egyöntetűen elfogadtuk a felajánlást. A tanulmányi kirándulásra 2018. október 5-én, péntek reggel került sor. Miután megérkeztünk a központba, egyenesen az egyik irodába vezetettek minket. A szoba falára helyezett LED panelen, az Alföldvíz Zrt. hatáskörébe tartozó összes város, község és tanya neve fel van tüntetve, ahol a cég vízszolgáltatással látja el az embereket nap mint nap. A panelen a város és községnevek mellett fel van tüntetve egy-egy kis víztorony-ikon is, amely az aktuális vízállást mutatja. Ha valamilyen meghibásodás történik, a rendszer egyből jelez az irodában dolgozó embereknek, akik értesítik a karbantartókat. A következő állomásunk a szivattyúház volt.
Bővebben... A tavalyi naptári év elején pályázott iskolánk a Tempus Közalapítvány által meghirdetett ERASMUS + lehetőségre, amelynek keretén belül három-három (2019-2020) diák bővítheti szakmai ismereteit Finnországban. Májusban megkaptuk a visszajelzést, miszerint iskolánk is a nyertes pályázók között van. Így diákjaink először 2019. március végén tölthetnek el egy hónapot a Sataedu oktatási intézményben Laczó Szabolcs tanár úr kíséretével. A projekt teljes időtartama 21 hónap, melynek első lépésében a magasépítő szakos diákoknak meg kellett győzniük a háromfős bizottságot, hogy megfelelő ismeretekkel rendelkeznek a szakjukat illetően, illetve magas szintű nyelvtudásukkal rátermettek a feladatra.
Bővebben... A karácsony a keresztény kultúrkör legfontosabb ünnepe, az adventi ünnepkört zárja le, Jézus Krisztus, a Megváltó születését ünnepli. Azonban a hétköznapokban mindenki számára jelent valami mást is a karácsony: az ajándékozás örömét, az együtt töltött időt, a szeretetet. A karácsony egy utánozhatatlan hangulatú ünnep. A pislogó gyertyák fénye, a fenyőfák illata, a csillogó díszek a fán különlegessé teszik ezt az alkalmat. Felemelő érzés látni, hogy ilyenkor a gyermekek és a felnőttek egyaránt szeretettel fordulnak egymás felé. Az összetartozás kifejezése ez, amit idén is szerettünk volna a kollégiumunkban erősíteni.
Bővebben... Sose higgyetek a szemeteknek! – szólt Zorán az autóbuszban, miközben a 9. E és a 10. D osztály környezetvédő szakosaival útra keltünk 2018. 10. 12-én, hogy megnézzük, pontosan mennyi sörösdoboz került ki a Gara után a békéscsabai hulladékválogató telepre. És tényleg, alig hittünk a szemünknek! A tanulmányi kiránduláson a Tappe Kft. jóvoltából ízelítőt kaphattunk arról, hogy hogyan is működik a cég, illetve miként kezelik a hulladékokat.
Bővebben... Iskolánk immáron második alkalommal csatlakozott az európai hulladékcsökkentési héthez, amelyet 2018. november 19. és 23. között rendeztünk meg.
Az idei verseny középpontjában a „Méregtelenítsünk!” szlogen állt, amelynek célja az volt, hogy felhívjuk a figyelmet mindennapjaink során keletkezett veszélyes hulladékok mennyiségére. Ezen hulladékok nagyobb kockázatot jelentenek az egészségünkre és környezetünkre, mint a más típusúak. Így kiemelten fontos, hogy csökkentsük a veszélyes összetevőkkel rendelkező termékek használatát, valamint gondoskodjunk róla, hogy ezek megfelelően legyenek ártalmatlanítva. Bővebben... A 2018. december 11-ei délutáni alkalmon újraélesztés témakörben bővítettük tanulóink elméleti és gyakorlati ismereteit. Hoffmann Böbe, kollégiumi diplomás ápolónő és az általa meghívott mentőtiszt, Nagy János közreműködésével került bemutatásra az újraélesztés technikája és lépései. Az elméleti oktatás után a diákoknak lehetősége nyílott gyakorolni is a megszerzett ismereteket. Tanulóink aktívak, lelkesek és kíváncsiak voltak, ügyességük eredményeként pedig oklevelet kaptak a szervezőktől. ☺
Bővebben... A BSZC Vásárhelyi Pál Szakgimnáziuma és Kollégiuma 2018. november 30-án rendezte meg az aktuális 12. évfolyam szalagavató ünnepségét. Az esemény kiemelt vendége volt Szarvas Péter, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere; Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója és iskolánk tagintézmény-vezetője, Schnider György igazgató úr. Az ünnepi beszédek után Egri Gabriella 12. A osztályos tanuló adta elő a végzősök alkalmi beszédét, amelyben így vallanak magukról mint vízműsökről:
Bővebben... Intézményünk nagy figyelmet fordít a tanulók egészségtudatos nevelésére, az egészségük fejlesztésére és elsősegélynyújtói ismereteik bővítésére. Az egészségnevelés célja az, hogy az egészségkulturáltságot kialakítsuk bennük, s ezzel az egyén alkalmas legyen arra, hogy az egészségével kapcsolatos szükségleteit önmaga is kielégítse. Kollégistáink egészségre nevelése és az elsősegélynyújtással kapcsolatos ismereteik bővítése a kollégiumi diplomás ápolónő, Hoffmann Erzsébet és az általa szervezett programok keretében történik.
Bővebben... |