A Magyar Vöröskereszt idén is megrendezte a területi elsősegélynyújtó versenyét. Iskolánk csapata szoros versenyben a 3. helyezést érte el. Szituációs állomásokon élethű sebesülteket kellett ellátniuk, például magasból leesett sérült nyílt combcsonttörését vagy komplett újraélesztést félautomata defibrillátor készülékkel.
Bővebben... 2019. március 12-én fiaink a Röplabda Amatőr Diákolimpia megyei elődöntőjén négy város (Békéscsaba, Gyula, Sarkad és Mezőberény) 6 középiskolás csapatával mérkőztek meg. Ekkor a második helyen végeztünk, így továbbjutottunk a döntőbe, amelyet március 20-án rendeztek meg Gyulán. A versenyen négy középiskola csatározott a megye legjobb fiúcsapata címért, akik a Diákolimpia Országos Döntőjén képviselhetik majd megyénket.
Szoros mérkőzést játszottunk keresztjátékban a csoportelső „Nicolae Bălcescu” Román Gimnázium, Általános Iskola és Kollégiumával.
Bővebben... 2019. március 16-án, a Vízmű ötödéves tanulóját, az 5/13. B osztályos Kasnyik Mártont választották meg a Békéscsabai Diákönkormányzat élére. A vele készült interjút az alábbiakban olvashatják. - Hogyan jutottál el az elnöki székéig? - Már 8. osztályos korom óta érdekelt a diákélet, és a Garabonciás Napok is felkeltette az érdeklődésemet. Miután felvettek a Vízműbe, rögtön belevetettem magam az iskolai diákönkormányzat tevékenységébe és a jelöltek munkájába is. Középiskolai éveim alatt összesen négyszer voltam stábtag a Garán, az utóbbi években pedig szervezőként veszek részt a Vásárhelyi Napokon, illetve 2017-től Tóth Alexa DÖK-elnök mellett alelnöki feladatokat látok el.
Bővebben... Iskolánk tanulója, a 9. E osztályos Sánta Károly 2019. február 28-án részt vett a Magyar Kémikusok Egyesülete Kémiatanári Szakosztálya és a Debreceni Egyetem által megrendezett kémiaverseny középdöntőjén, amelynek Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Petrik Lajos Vegyipari, Környezetvédelmi és Informatikai Szakgimnáziuma adott helyet. Az Országos Tanulmányi Versenyek évenként megújuló és bővülő szakmai rendezvények. Fő céljuk a tehetségek felkutatása, gondozása és kiválasztása. A közoktatás egészére vonatkozó reformtörekvéseik mellett kiemelt szerepet szánnak a tehetséggondozásnak, az alkotóképesség fejlesztésének és kiterjesztésének. Az egyéni teljesítményekben tükröződik az iskolában folyó pedagógiai munka, a pedagógusok szakmai felkészültsége, az oktatómunka hatékonysága is.
Bővebben... 2019. március 11-én a békéscsabai Városi Sportcsarnokban 11 vízműs focista képviselte iskolánkat a teremlabdarúgó-tornán. A középiskolák közötti versenyen az 1. fordulóban 5:0-ra, a 2.-ban 3:0-ra, a 3. fordulóban pedig szintén 3:0-ra vertük meg ellenfeleinket. A döntőben a Közgével mérkőztünk meg, Vad Zoltán vezető gólja után az ellenfél sajnos egyenlített, így az 1:1-es végeredményt követően játékidőn kívül hetesekkel dőlt el a mérkőzést, amelyen sajnos elvéreztük.
Az eredmény végül a következő lett:
1. BSZC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakgimnáziuma és Kollégiuma (Közgé) 2. BSZC Vásárhelyi Pál Szakgimnáziuma és Kollégiuma (Vízmű) Bővebben... Iskolánkban idén első alkalommal került megrendezésre a német szituációs verseny. Ahogyan a neve is jelzi, versenyünkön a szóbeli kommunikáció kapta a főszerepet. Sajnos a magyarok nagy része kellemetlenül érzi magát, szorong, ha idegen nyelven kell megszólalnia, ezért is tartom nagyon fontosnak, hogy bátorítsuk diákjainkat a német nyelvű beszédre.
Bővebben... 2019. február 14-én, Szent Bálint napján kollégiumunk farsangi mulatságot rendezett a kollégiumban lakó diákok számára. Programunk célja az volt, hogy színesítsük a kollégiumi életet és egy hagyományos télbúcsúztató vidám bulival búcsúztassuk a telet. A program keretein belül a kollégium ebédlőjében Salamon Edina, a Munkácsy Mihály Múzeum néprajzos muzeológusa ismeretterjesztő előadást tartott. A megtartott prezentáció témája a farsang és a farsangi időszakban megjelenő népszokások, hagyományok voltak. Az előadás célja az volt, hogy a tanulók közelebbről is megismerkedjenek a tavaszvárás örömünnepével, valamint több információt kapjanak a vízkereszt és hamvazószerda közötti időszakban megjelenő múltbéli és jelenkori szokásokról.
Bővebben... Magyarország 2015-ben csatlakozott először az Európa-szerte közel 30 országban egy időben zajló European Money Week kezdeményezéshez. A program célja, hogy már fiatal kortól segítse a pénzügyek iránt érdeklődő diákokat az ismereteik bővítésében, és felhívja a figyelmüket a mindennapi pénzügyi tudatosságra. A program bővülését a 2018/2019-es tanévtől már a Pénzügyminisztérium, az Innovációs és Technológiai Minisztérium mellett a Junior Achievement Alapítvány is támogatja, mivel a vállalkozói kompetenciafejlesztés és a vállalkozói alapismeretek élményalapú bemutatása is bekerült a programsorozatba. A Magyarországon megrendezésre kerülő Pénz7 missziója, hogy felhívja a figyelmet a pénzügyi tudatosságra és a pénzügyi kultúra fejlesztésének fontosságára.
Intézményünk ebben a tanévben csatlakozott a Pénz7 Pénzügyi és vállalkozói témahéthez.
2019. február 25. és március 1. között számos témában bővítettük tanulóink ismereteit.
Bővebben... 2019. március 4-én 14 órától rendeztük meg a könyvtárban a vers-és prózamondó versenyt. A kellemes hangulatú délutánon az irodalmat kedvelő diákjaink gyűltek össze és szavalták el kedvenc műveiket, és egy kötelező témában választott verset vagy prózát. Idén a feladat az volt, hogy a magyar irodalom humoros művei közül válasszanak.
A szavalók közül első helyezést ért el Szabados Gergő 12. A osztályos tanulónk, aki Lackfi János A Fekete router című versét adta elő. Második lett Papp Ákos Balázs a 12. D osztályból, aki a nyelvtörőkben gazdag Romhányi-verset - A teve fohásza - hibátlanul mondta el.
Bővebben... A Curie Oktatásfejlesztő és Tehetséggondozó Közhasznú Alapítvány és a Magyar Tehetséggondozó Társaság kémia és környezetvédelmi szekciója hirdette meg a Curie Környezetvédelmi Emlékversenyt többek között a középiskola 9-10. és 11-12. osztályos magyarországi és határainkon túli magyar tanulói számára. A háromfordulós levelező versenyen iskolánk diákjai is részt vettek és eredményesen szerepeltek, így meghívást kaptak a területi fordulóra, amelyet 2019. február 16-án, szombaton rendeztek meg Szarvason.
Bővebben... A Békéscsabai SZC Vásárhelyi Pál Szakgimnáziuma és Kollégiuma hagyományaihoz híven idén is sítábort szervezett a Bihari-hegységbe. Kollégánk, Veress Gábor szervezőmunkájának köszönhetően ezúttal nemcsak kollégiumunk tanulói, hanem több tanár is elutazhatott, kiváló lehetőséget teremtve ezzel a gyönyörű táj megismeréséhez. Az 1200 m magasban fekvő Vartop-hágón lévő szállás teljes kényelmet biztosított az egész napi síelés után a résztvevőknek. A szálloda minden nap gondoskodott arról, hogy frissen, üdén, kipihenten kezdjünk egy újabb csúszással töltött napot.
Az aranyosi sípályák kiváló lehetőséget biztosítanak a kezdőtől az újrakezdőkig, vagy akár a mesteri síelőkig, snowboardozókig.
Bővebben... |