2019. február 14-én, Szent Bálint napján kollégiumunk farsangi mulatságot rendezett a kollégiumban lakó diákok számára. Programunk célja az volt, hogy színesítsük a kollégiumi életet és egy hagyományos télbúcsúztató vidám bulival búcsúztassuk a telet. A program keretein belül a kollégium ebédlőjében Salamon Edina, a Munkácsy Mihály Múzeum néprajzos muzeológusa ismeretterjesztő előadást tartott. A megtartott prezentáció témája a farsang és a farsangi időszakban megjelenő népszokások, hagyományok voltak. Az előadás célja az volt, hogy a tanulók közelebbről is megismerkedjenek a tavaszvárás örömünnepével, valamint több információt kapjanak a vízkereszt és hamvazószerda közötti időszakban megjelenő múltbéli és jelenkori szokásokról.
Bővebben... Magyarország 2015-ben csatlakozott először az Európa-szerte közel 30 országban egy időben zajló European Money Week kezdeményezéshez. A program célja, hogy már fiatal kortól segítse a pénzügyek iránt érdeklődő diákokat az ismereteik bővítésében, és felhívja a figyelmüket a mindennapi pénzügyi tudatosságra. A program bővülését a 2018/2019-es tanévtől már a Pénzügyminisztérium, az Innovációs és Technológiai Minisztérium mellett a Junior Achievement Alapítvány is támogatja, mivel a vállalkozói kompetenciafejlesztés és a vállalkozói alapismeretek élményalapú bemutatása is bekerült a programsorozatba. A Magyarországon megrendezésre kerülő Pénz7 missziója, hogy felhívja a figyelmet a pénzügyi tudatosságra és a pénzügyi kultúra fejlesztésének fontosságára.
Intézményünk ebben a tanévben csatlakozott a Pénz7 Pénzügyi és vállalkozói témahéthez.
2019. február 25. és március 1. között számos témában bővítettük tanulóink ismereteit.
Bővebben... 2019. március 4-én 14 órától rendeztük meg a könyvtárban a vers-és prózamondó versenyt. A kellemes hangulatú délutánon az irodalmat kedvelő diákjaink gyűltek össze és szavalták el kedvenc műveiket, és egy kötelező témában választott verset vagy prózát. Idén a feladat az volt, hogy a magyar irodalom humoros művei közül válasszanak.
A szavalók közül első helyezést ért el Szabados Gergő 12. A osztályos tanulónk, aki Lackfi János A Fekete router című versét adta elő. Második lett Papp Ákos Balázs a 12. D osztályból, aki a nyelvtörőkben gazdag Romhányi-verset - A teve fohásza - hibátlanul mondta el.
Bővebben... A Curie Oktatásfejlesztő és Tehetséggondozó Közhasznú Alapítvány és a Magyar Tehetséggondozó Társaság kémia és környezetvédelmi szekciója hirdette meg a Curie Környezetvédelmi Emlékversenyt többek között a középiskola 9-10. és 11-12. osztályos magyarországi és határainkon túli magyar tanulói számára. A háromfordulós levelező versenyen iskolánk diákjai is részt vettek és eredményesen szerepeltek, így meghívást kaptak a területi fordulóra, amelyet 2019. február 16-án, szombaton rendeztek meg Szarvason.
Bővebben... A Békéscsabai SZC Vásárhelyi Pál Szakgimnáziuma és Kollégiuma hagyományaihoz híven idén is sítábort szervezett a Bihari-hegységbe. Kollégánk, Veress Gábor szervezőmunkájának köszönhetően ezúttal nemcsak kollégiumunk tanulói, hanem több tanár is elutazhatott, kiváló lehetőséget teremtve ezzel a gyönyörű táj megismeréséhez. Az 1200 m magasban fekvő Vartop-hágón lévő szállás teljes kényelmet biztosított az egész napi síelés után a résztvevőknek. A szálloda minden nap gondoskodott arról, hogy frissen, üdén, kipihenten kezdjünk egy újabb csúszással töltött napot.
Az aranyosi sípályák kiváló lehetőséget biztosítanak a kezdőtől az újrakezdőkig, vagy akár a mesteri síelőkig, snowboardozókig.
Bővebben... 2019. február 6-án, 16 órakor a Sorsfonó Önismereti Egyesület meghívására a Gyökértől a Koronáig című kiállítás-megnyitón vettünk részt, melyen a Békéscsabán élő és tanuló középiskolás diákok plakettmunkáit láthattuk. A fiatalok önismereti és alkotónapokon fogalmazták meg a családjukból származó értékeiket, majd szimbólumok formájában festették meg ezeket. A megnyitón a fiatalkori családismeretről Galambosné Varjó Blanka családterapeuta, az alkotás és a lelki egészség kapcsolatáról Kiss György Ádám, a magyarországi playback-színház mozgalom megálmodója, ötletgazdája és elindítója beszélt néhány szót. A kiállított művek zsűrizésre is kerültek, akikből Piskolty Tiborné playback-zenész és Mikóczy Erika újságíró szakmai díjazottakat választott ki. A közönségdíj sorsáról a többi résztvevővel együtt mi dönthettünk. Büszkeség és meghatódottság töltötte el a szívemet, amikor meghallottam, hogy az első díjat Zlinszki Gréta, kollégiumunk vízműs diákja, 10. B osztályos tanulója kapta meg Vidra című alkotásával.
Bővebben... Az oktatásért felelős miniszter a Magyar Diáksport Szövetséggel közösen hirdette meg azt a Sakk Diákolimpiát, amely 2019. február 9-én (szombaton), Gyulán került megrendezésre, és amelyen iskolánk is képviseltette magát. Az alkalmon eredményesen szerepeltek 10. E osztályos diákjaink, méghozzá az egyéni verseny kategóriájában. A lányoknál Mravik Gabriella 1. helyen végzett, míg a fiúknál Juhász Árpád a 2. helyet, Jámbor Sándor pedig a 3. helyet szerezte meg. Az 1. helyen végző Mravik Gabriella így részt vehet az országos döntőn, amelyet Miskolcon rendeznek meg 2019. 04. 05. és 07. között.
Gratulálunk tanulóinknak!
A fluidumkitermelő technikusok órarendjében „Energetikai berendezések” és „Energetikai mérések” néven szerepelnek azok a tantárgyak, amelyek a megújuló energiákkal hivatottak foglalkozni. Megújulóknak nevezzük azokat az energiafajtákat, amelyek egy adott földrajzi térben hellyel-közzel mindig rendelkezésre állnak, s újra is termelődnek. Ide sorolhatjuk a nap-, a szél-, a geotermikus és a vízenergiát, valamint a különféle biomasszákat is. Magyarországon a megújuló energiák nem egyforma módon és egyenletesen állnak rendelkezésre, erre jó példa a szélenergia is. Hazánk területén, a Fejér megyei Kulcson, Budapesttől délre, 60 km-re épült fel az első áramszolgáltatói hálózatba integrált szélerőmű 2001-ben, amely napjainkban is termel elektromos áramot (600 kW névleges teljesítmény). Nekünk sem kellett több, hogy egy napsütéses, de szeles februári napon felkerekedjünk, és megnézzük az erőművet, amely Békéscsaba „szomszédságában” található (mindössze 220 km-re).
Bővebben... 2019. január 17-én az Alföldvíz Zrt. jóvoltából öt diák és jómagam egy tanulmányi kiránduláson vehettünk részt, ahol az NKE Víztudományi Karára látogattunk el, Bajára. Már a városba érkezéskor megláthattuk a bajai halászléhez kötődő hatalmas bográcsot, így tudtuk, jó helyen vagyunk. Az egyetemen, Dr. Bíró Tibor dékán úr köszöntője után, végignézhettük a felsorakozott kiállítókat, akik az ország összes megyéjéből jelen voltak. Egy kellemes ebéd elfogyasztása után körbevezettek minket az egyetem területén, megnézhettük a hatalmas könyvtárat és a vízügyi laboratóriumot, ahol minden tanult dolgot/vizsgálatot apró modelleken be tudnak mutatni.
Bővebben... A Nők Lapja magazinban jelent meg a napokban az az írás, amelyben Lannert Judit oktatáskutató azt fejtegette, hogy mitől jó egy iskola a 21. században. Az iskolaválasztó mellékletben kitért a munkaerőpiaci viszonyokra, a tanulói készségekre és a fejlődés feltételeire. Cikkében rámutat arra, hogy az iskolaválasztás előtt álló diákoknak, valamint szüleiknek az érettségire és kompetenciamérési eredmények matematikára, szövegértésre szorítkozó abszolút értékeit felhasználó listák mellett érdemes olyanokat is böngészniük, ahol nem a teljesítmény szintje, hanem a fejlődés mértéke a releváns. Az ilyen komplex rangsorokban az iskolai klímát közvetetten mutató adatokat is figyelembe vették (pl. a lemorzsolódási, hiányzási, évismétlési számokat).
Bővebben... … akik értik is és szeretik is a matematikát, és kellően bátrak ahhoz, hogy tudásukat meg is mérettessék. Négy lelkes és bátor tizedikes (Csicsely Szabolcs 10. B, Jámbor Sándor 10. E, Pepó Dániel 10. B és Szakmári Szilárd 10. B) egy őszi napon elhatározta, hogy egy csapattá összeállva szerencsét próbálnak és beneveznek a 2018/19-es Bolyai Matematika Csapatversenybe. A verseny körzeti fordulójára január 11-én került sor a Dunától keletre eső „Hunnia” régióban. A szakgimnáziumok és szakközépiskolák kategóriában 32 csapat indult, melyen fiaink az előkelő 8. helyen végeztek.
Bővebben... |