Augusztusból volt hátra még néhány óra. Éreztem, hogy lázas vagyok. „Lázba hoz a tanévkezdés” - gondoltam, de nem; a lázmérő is betegséget mutatott. „Kihagyom az évnyitót, ilyen még úgysem volt” - elmélkedtem tovább; „… meg az első hetet is” - emelte a tétet másnap a doktor néni. „Igen, az orvosnak szót kell fogadni” - s otthon maradtam. Volt már ilyen, hogy a szeptembert „lógással” kezdtem? Volt - ó, micsoda boldog idők - 1970-ben, a 2. C osztály diákjaként.
Az én első napomon minden szembejövő a hogylétem felől érdeklődött. Aztán - sokadszorra - beindult a varázslat: becsengettek.
Bővebben... Bevallom, tavaly az évnyitó napján nagyon izgatott voltam, hiszen újra kilencedikes osztályfőnök lettem. Kíváncsi voltam, milyenek lesznek a diákjaim, miket kérdeznek majd, és tudok-e majd mindenre felelni és reméltem, hogy nem felejtek el majd semmilyen fontos információt átadni.
Az idén már kicsit egyszerűbb volt, hiszen tizedikesek lettek, de azért várakozással telve léptem szeptember 1-jén az udvarra, ahol a 10. E osztályosaim is gyülekeztek. Örömmel láttam, hogy mindannyian eljöttek és frissen, kipihenten néznek szembe az új tanév kihívásaival.
Bővebben... 2017. június 13-án került sor a Vízmű falai között a végzős geológiai technikus hallgatók szóbeli vizsgájára. A 14 főt számláló kis csapat kiválóan vette az akadályokat, s remek feleletekkel bűvölte el az vizsgabizottságot. A vizsga befejezése után rövid idővel már sor kerülhetett a bizonyítványok kiosztására is, amelyek mellé a legjobban teljesítő diákok jutalomkönyveket is kaptak.
Bővebben... A Magyar Közút munkatársa, Szabó Hajnalka meghívására a Vízmű közlekedésépítő szakán tanuló 10. osztályos diákjai és érdeklődő leendő 9. osztályosok közös nyári gyakorlaton vettek részt. Ennek keretében ellátogattunk a Mezőberényi Kettős-Körös-hídhoz és a Dobozi Kettős-Körös-hídhoz.
Bővebben... Az iskolák népe számára van egy fontos esemény minden júniusban: a tanévzáró. A jeles nap ebben az évben is felvirradt diákjainkra, s a vízműsök - arcukon széles mosollyal - az udvar gesztenyefái alatt gyülekeztek, várva a nyári vakáció hivatalos bejelentését. Nem is kellett sokat várniuk; a hagyományos köszöntő és vers után Schnider György igazgató úr a 2016-2017. tanévet bezártnak nyilvánította. Beszédében az igazgató úr méltatta a tanév eredményeit, és kiemelten foglalkozott a nyár veszélyeivel; óvatosságra intette a vakáció idejére szétszéledő vízműs tábort.
Bővebben... Nem volt egy fél éve sem, amikor a helyi sajtó arról cikkezett, hogy egy finn középiskolából delegáció érkezett Békéscsabára azzal a céllal, hogy a hazai szakképzés elméletét és gyakorlatát tanulmányozza. Többek között a mi vizes műhelyünket is megtekintették, és bepillanthattak egy-egy gyakorlati óránkra is. Ennek az együttműködésnek a folytatásaként nemrégiben egy tanáruk, Maria Hasu kíséretében két finn diák - Tomas és Marcus – érkezett kollégiumunkba, hogy megkezdje szakmai gyakorlatát iskolánkban és az Alföldvíz Zrt.-nél.
Bővebben... Igen, ez lehetséges! Bár még tart a tanév a 9-11. évfolyamos diákok számára, megkezdődött a vizsgaidőszak is: a 12.-esek már az érettségire készülnek, a 14.-esek pedig megkezdték az írásbeli illetve gyakorlati vizsgarészek után a szóbeli technikusi vizsgákat is. Valójában azonban az utóbbiak közül nem kell mindenkinek tanulással töltenie ezt az időszakot! Vannak, akik mentesülnek a vizsgák alól. Persze, ők kemény munkával érték ezt el. Hogy hogyan? Mint arról korábban már beszámoltunk, nagy sikerrel vettek részt a technikusi évfolyam tanulói az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyeken, aminek eredményeképpen többen vizsga nélkül megkapják a technikusi oklevelet. Köztük van Rajnavölgyi Gergő is, aki a közlekedésépítő versenyen ért el országos első helyezést, őt kérdeztük a versenyről.
Bővebben... „A geológiát nem lehet az iskolapadban megtanulni, hanem ki kell menni terepre és majd ott!”. Ez a mondat sűrűn elhangzott az idei tanévben is a leendő geológiai technikusok szakmai óráin. A gyakorta emlegetett mondat a május 20-ai hétvégén értelmet nyert, hisz ekkor kelt útra az utolsó végzős technikusi évfolyam, hogy egy terepgyakorlat keretében bejárja a Novohrad-Nógrád Geopark látványos és szakmailag is tanulságos földtudományi értékeit.
Bővebben... Volt egyszer egy verseny, amely arra volt hivatott, hogy 9. és 10. osztályos diákok összemérjék tudásukat, ismereteiket reálos, természettudományos területen. Pár év kihagyás után újraélesztettük ezt a hagyományt, a Vízmű Szabadkőművesei című versenyt, amelyet egy szerda rendeztünk a Vízmű dísztermében.
Bővebben... A Magyar Út- és Vasútügyi Társaság ülésein rendszeresen találkozom a szakma rangos képviselőivel. Egy ilyen alkalommal ajánlotta föl iskolánknak Puchard Zoltán, a COLAS Hungária Kft. technológiai igazgatója, hogy a tananyag színesítéseképpen nézzük meg a kőtermék gyártást az egyik külszíni fejtésű bányájukban. Az egyeztetések során aztán felmerült, hogy az egyik legkülönlegesebb élményt nyújtó munkafolyamatot, a robbantást is megismerhetjük és megtekinthetjük. Az utazást így az útépítő, geológus és fluidumkitermelő szakos diákjaink részére szerveztem meg, hiszen az ő képzési profiljukhoz illeszkedik a téma.
Bővebben... „XXI. századi technológia a MÁV-nál” címmel szervezett nyílt napot a MÁV-csoport május 15-én szakgimnazisták és egyetemisták részére. A Magyar Vasúttörténeti Parkban zajló rendezvényen mi, a Vízmű tizenegyedikes közlekedésépítő szakos diákjai is részt vettünk Tóth-Nagy Terézia tanárnő kíséretében.
A MÁV négy cégének munkatársai a vasút világának érdekességeit, újdonságait mutatták be azoknak a fiataloknak, akik szívesen helyezkednének el a MÁV-csoport valamely tagjánál, és szeretnének tájékozódni a társaság tevékenységéről. Bővebben... |